Rozmiar czcionki:

Projekt socjalny pn. "Rodzina - wartość tradycji"

 

W okresie od 04.04.2019 roku do 24.12.2022 roku w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Żninie realizowany jest projekt socjalny pod nazwą „Rodzina – wartość tradycji”. Projekt skierowany jest dla dzieci uczęszczających do Świetlicy Opiekuńczo Wychowawczej w Jadownikach Rycerskich oraz ich rodziców. Celem tego przedsięwzięcia jest poszerzenie i przybliżenie uczestnikom projektu tradycji i obyczajów Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. W ramach projektu odbyło się spotkanie warsztatowe podczas, którego Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pokazywały i uczyły dzieci przygotowywać ozdoby świąteczne. Ponadto dzieci lukrowały pierniki. Podczas spotkania wspólnie śpiewano kolędy.

W dniu 10 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie z seniorami, którzy przybliżyli uczestnikom obyczaje i dawne tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Opowiedzieli o celebrowaniu świąt i związanych z nimi zwyczajach w gronie rodzinnym, co upowszechni wartość tradycji wśród najmłodszych uczestników spotkania i będzie owocowało kontynuowaniem i zachowaniem tradycji w przyszłości w ich domach. Tradycje są łącznikiem z pokoleniami naszych przodków, jeżeli je zachowamy, wówczas przetrwają i będą żyć w kolejnych pokoleniach.

Spotkania odbyły się przy tradycyjnie nakrytym stole wigilijnym, który przygotowały przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich w Jadownikach Rycerskich. Uczestnicy mieli okazję skosztować dania wigilijne, które królują na polskich stołach podczas uroczystej wieczerzy tj. barszcz czerwony z pasztecikiem, kapusta z grzybami, sałatka śledziowa po Pałucku oraz makowiec.
Projekt ”Rodzina – wartość tradycji” jest działaniem pilotażowym. Założeniem naszego projektu jest propagowanie więzi rodzinnych, upowszechnianie i kultywowanie tradycji.

 

  • 1
  • 10
  • 11
  • 12